varvarid-300x200

Fanoušci fotbalových klubů ze Srbska, Černé hory a republiky Srbské v Bosně a Hercegovině uspořádali humanitární sbírku, během níž shromáždili celkem 3 600 euro. 29. června 2013, den po nejvýznamnějším srbském národním svátku Vidovdan,  fanoušci osobně věnovali finanční pomoc potřebným na Kosovu. Vybrané peníze věnovali na výstavbu ohrad kolem polí, jež patří rodinám srbských utečenců, které se vrátili na Kosovo. Většina rodin, jimž byla pomoc určena, žije v obci Dragoljevac.

Během své cesty navštívili starobylý klášter Visoki Dečani, kde se zúčastnili ranní bohoslužby. Jak uvedli, nebylo pro ně snadné ráno vstávat, neboť den před tím bouřlivě slavili Vidovdan :-)  Humanitární pomoc organizovali předáci fanoušků těchto fotbalových klubů: Partizan z Bělehradu, Crvena Zvezda rovněž z Bělehradu, Budučnost z Podgorice, Borac z Banja Luke, Zemun z Bělehradu, Radnički z Niše, Vojvodina z Nového Sadu, Sloboda z Užice, Radnički z Kragujevace, OFK Bělehrad, Spartak ze Subotice, Radnički z Valjeva.

Fanoušci rovněž v červenci minulého roku přinesli humanitární pomoc, jež věnovali na výstavbu plotů kolem domů srbských uprchlíků, kteří se vrátili na Kosovo do obce Drenovac. Ploty jsou zde nezbytně nutné, neboť umožní navrátilcům alespoň nějakou ochranu před krádežemi. Tamní albánské obyvatelstvo se snaží Srby vystrnadit, a proto je často okrádá a zahrádky a pole srbských navrátilců ničí tím, že na nich pase svůj dobytek. Přitom kosovská policie proti těmto nepravostem nijak nezasahuje.

Fanoušci klubu Budučnost z Podgorice, tzv. „Varvari“, již v minulosti opakovaně navštívili kláštery na Kosovu a Metochiji a poskytli humanitární pomoc rodinám srbských uprchlíků, které se vrátily do svých domovů na Kosovu.

Pro lidi, kteří zůstali na Kosovu, hodně znamená, když se dozví, že jsme přišli z Černé Hory a že nadále existují lidé, kteří nezapomněli na své bratry na Kosovu. Oni žijí ve velmi těžkých podmínkách, ale drží pevně při sobě a jsou neuvěřitelně stateční.“, „Bylo pro nás ctí je navštívit a určitě přijdeme znovu na Kosovo a budeme zde nadále pomáhat tolik, kolik nám naše možnosti dovolí.“, řekl představitel fanoušků Budučnosti Varvarů, jenž se zúčastnil nedávné humanitární návštěvy.

Zajímavé a velmi pozitivní je také to, že humanitární pomoc společně organizovali fanoušci klubů, kteří jsou jinak ve fotbale a fandění velkými soupeři.

Je jisté, že když jde o fotbal, došlo by ke sporům mezi fanoušky, ale tady jde o pomoc potřebným a ta je naší křesťanskou povinností. Proto teď fanoušci soupeřících klubů dali najevo solidaritu a svůj křesťanský duch.“, řekl jeden z představitelů Varvarů, fanoušků Budučnosti.

Fanouškům se rovněž dostalo velké pocty, neboť obdrželi děkovný list od kláštera Visoki Dečani, za pomoc srbským navrátilcům na Kosovu.

 

Zdroj:    http://srbin.info/2013/07/navijaci-iz-srbije-crne-gore-srpske-doneli-pomoc-srbima-na-kosmetu/