535797_558028587610360_1808158760_n

12.8. 2013

V Srbsku i v dalších etnicky srbských zemích se pravidelně konají humanitární koncerty na podporu zachování srbského živlu a kultury na Kosovu a Metochii. Obvykle na nich vystupují známí srbští vlastenečtí zpěváci či kapely a veškerý výtěžek z koncertů je věnován na humanitární pomoc.

Další z celé řady obdobných koncertů se bude konat v Černé Hoře v přímořském letovisku Herceg Novi a to již tuto sobotu 17. srpna. Koná se pod názvem „Za naše Kosovo a Metochii“ a jeho organizátory jsou Delije, fanoušci fotbalového klubu Crvena zvezda Bělehrad. Město Herceg Novi leží v překrásném zálivu Boka Kotorská, jež je znám jako nejjižnější fjord Evropy. Obyvatelé tohoto města se hlásí převážně k srbské národnosti a tak je Herceg Novi považován za baštu Srbů na jadranském pobřeží. Navíc zdaleka nejvíc turistů putuje do Černé hory k moři právě ze Srbska, takže koncert nebude mít v žádném případě nouzi o návštěvníky.

Vystoupí zde v prvé řadě Ivana Žigon, jež je v Srbsku nejpopulárnější zpěvačkou vlasteneckých písní. Je pravidelným účastníkem řady srbských vlasteneckých demonstrací, na nichž krom řečnění samozřejmě také zpívá. Navíc je velmi aktivní ve sdružení srbsko-ruského přátelství. Propaguje srbskou kulturu v Rusku a ruskou v Srbsku a pomáhá organizovat ruskou pomoc Srbům na Kosovu.

Na koncertu vystoupí také hudební skupina „Kosovski božuri“. Tu tvoří srbské děti z Kosova a jejich hlavní organizátorkou je právě Ivana Žigon. Zpívají rovněž vlastenecké písně, v prvé řadě o Kosovu. Na koncertu vystoupí rovněž další známá zpěvačka srbských lidových písní Jelena Tomašević. Dále na koncertu vystoupí folklorní soubor Ilija Kišić, hudební skupina Zelenika a kostelní pěvecký sbor Kumbor.

Veškerý výtěžek z koncertu bude věnován na obnovu srbského chrámu svatých archandělů na Kosovu nedaleko Prizrenu, jenž byl v minulosti zničen albánskými extrémisty. Koncertu požehná místní vysoký hodnostář Srbské pravoslavné církve, protojerej-stavrofor Gojko Perović, spolu s duchovenstvem kraje Herceg Novi.

Pokud se náhodou někdo z našich čtenářů bude tou dobou nacházet na dovolené v Černé Hoře, pak ať neváhá, humanitární koncert v Herceg Novi můžeme vřele doporučit.

Doufejme, že se v budoucnu bude humanitární koncert na podporu Srbů na Kosovu pořádat také u nás v České republice. Pokud by jste chtěli ohrožené a utlačované Srby na Kosovu podpořit již teď, pak máte možnost skrze námi organizovanou sbírku. Více informcí o ní se dozvíte zde.

Ivana Žigon a Kosovski božuri společně zpívají známou vlasteneckou píseň „Oj Kosovo Kosovo“ na jednom z humanitárních koncertů