971734_610288328992240_1447706389_n

23. 8. 2013

Již druhý rok po sobě, francouzská organizace „Solidarita s Kosovem“ zorganizovala pobyt u moře pro 40 dětí ze srbských enkláv na Kosovu.

Děti tráví svůj pobyt v letovisku Čanj v Černé Hoře. Výběr dětí provedla Raško-prizrenská eparchije (diecéze) Srbské pravoslavné církve. Kriteriem byla sociální situace jednotlivých rodin. Děti jsou u moře vůbec poprvé ve svém životě a jak oznámili představitelé „Solidarity s Kosovem“ jsou z koupání v moři přímo nadšené.

Ředitel organizace „Solidarita s Kosovem“ uvedl: „tento pobyt je příležitostí pro nejchudší děti, aby poprvé viděli moře a rovněž, aby opustili život v izolaci a mohly se seznámit také s jinými dětmi a získat tak nové kamarády. Stejně tak si děti mohou užívat prázdnin na klidném místě, daleko od velmi těžké každodenní reality, v které žijí“.
Tento pobyt, jenž bude trvat 7 dní, bude plný kulturně-uměleckých aktivit, jakými jsou např. divadlo nebo malování. Pro děti jsou připraveny také výlety, např. návštěva jednoho z nejvýznamnějších srbských klášterů Ostrog, prohlídka památek ve městě Budva nebo plavba lodí k jadranským ostrovům.

Paralelně s těmito aktivitami, každodenní koupání v moři bude pro děti příležitostí, aby se naučili plavat v rámci plavecké školy.

Tento humanitární projekt plně financuje organizace Solidarita s Kosovem. Ta získala ve Francii 70 sponzorů, kterým obzvlášť záleží na štěstí těchto malých dětí.

Organizace „Solidarita s Kosovem“ byla založena roku 2004. Má více než 6 000 sponzorů v celé Francii, jež financují humanitární pomoc a kolem 30 dobrovolníků, jež pracují na činnosti této organizace. Jen v průběhu roku 2012 organizace vypravila na Kosovo 6 konvojů humanitární pomoci. Zajistila rovněž pobyt u moře v Černé Hoře pro 40 dětí z Kosova a Metohije nebo rekonstrukci základní školy „Bora Stanković“ v obci Straža nedaleko města Gnjilane.

Zakladatel a zároveň ředitel organizace „Solidarita s Kosovem“, byl v loňském roce v Srbskou pravoslavnou církví vyznamenán medailí krále Stefana Dečanského a nejvýznamnější srbský deník „Novosti“ mu 17. listopadu roku 2012 udělil speciální ocenění za „nejvznešenější čin roku“.

Inspirujme se také my v činnosti našich kolegů z francouzské Solidarity na Kosovu. Členové naší organizace již mají z dřívější doby množství zkušeností s pomocí Srbům na Kosovu a Metohiji. S Vaší pomocí jsme připraveni poskytnout Srbům na Kosovu co nejvíce pomoci a tolik potřebné podpory.

My Češi máme k Srbům ještě mnohem bližší vztah než Francouzi a naše historické vazby k Srbsku jsou mnohem silnější. To je o důvod víc proč bychom si měli vzít z obdivuhodné činnosti francouzské solidarity příklad a snažit se jít v jejích šlépějích. V průběhu dějin nám Srbové opakovaně velmi pomohli, je na čase se jim odvděčit. Zapojit se do námi organizované humanitární pomoci Srbům na Kosovu můžete i Vy. Budeme velmi rádi, pokud se i Vy připojíte k pomoci Srbům na Kosovu. Uzávěrka námi organizované sbírky je 13. října 2013. Více informací naleznete zde: http://solidarita-kosovo.info/sbirka/

Zdroj: http://srbin.info/2013/07/francuzi-vode-decu-sa-kim-na-more/