Výročí masakru srbských civilistů na Kosovu ve vesnici Staro Gracko

Ve vsi Staro Gracko, nedaleko Lipljana, bylo 23. července roku 1999 zavražděno 14 srbských civilistů. Jednalo se o rolníky, kteří byli zabiti, když pracovali na svých polích. Tento zločin spáchali příslušníci albánské separatistické organizace UCK. Došlo k němu v době, kdy NATO oficiálně nastolilo „mír“ v Kosovu. V červnu byla srbská armáda, po bombardování západními státy, přinucena se stáhnout z Kosova. Po té bylo toto území obsazeno okupačními vojsky NATO a s jejich podporou zahájila UCK etnické čistky a teror proti všem nealbáncům. Srbské vesnice byly vypalovány a srbští civilisté vražděni. Masakr z vesnice Staro Gracko patří k těm nejhorším.

Zavražděni byli tehdy tito civilisté: Milovan Jovanović, Jovica a Rade Živić, Andrija Odelović, Slobodan Mile, Novica a Momčilo Janićijević, Stanimir a Boško Djekić, Saša a Ljubiša Cvejić, Nikola Stojanović a Miodrag Tepšić.

Při příležitosti výročí tohoto zločinu bylo ve vsi uspořádáno pietní shromáždění, na němž byli přítomni jak představitelé vládní kanceláře pro Kosovo a Metochiji, tak také představitelé místní samosprávy kosovských Srbů. Již 19. července začaly vzpomínkové akce, věnované památce obětem masakru ve vsi Staro gracko, ale také všem dalším obětem teroru UCK a NATO. Pietní mše pak byla sloužena 23. července.

Stejně jako všechny další zločiny a vraždy spáchané na Srbech a dalších nealbáncích, nebyl ani tento zločin nikdy vyšetřen a nikdo za něj nebyl odsouzen. Mezinárodní okupační síly nejen že nebránily albánským extrémistům v páchání zločinů a provádění etnických čistek, ale dokonce je v tom často přímo i nepřímo podporovaly. Není tedy divu, že žádný z těchto zločinů nebyl nikdy vyšetřen a potrestán.

 

Zdroj: http://srbin.info/2013/07/parastos-za-srbe-ubijene-u-selu-staro-gracko/